Kraftig kritik har riktats mot landbygdsminister Sven Erik Bucht (S) efter hans köttuttalande Foto: SVT

Landsbygdsministern backar efter kritiserat köttutspel

Uppdaterad
Publicerad

Kraftig kritik har riktats mot landsbygdsminister Sven Erik Bucht (S) efter hans köttutspel. Nu backar han från sitt uttalande.– Jag tycker det är bra att man minskar sin köttproduktion särskilt när det gäller utländskt kött, säger han i Gomorron Sverige.

Landsbygdsminister Sven Erik Bucht uttalande att den ökande svenska köttkonsumtionen inte är ett problem för miljön har väckt starka reaktioner. Han själv förstår kritiken men menar att han har blivit bortklippt i Sveriges Radios Ekots intervju.

– Jag förstår kritiken men man klipper mig mitt i en mening. Det var en lång intervju. Men klimatpåverkan sker inte när vi äter utan när vi producerar maten. Jag tror på en klimatsmart produktion, säger han.

Minskad köttkonsumtion

Hur menar du att de klippte dig i Ekot-intervjun?

– De klippte mig mitt i en mening. Jag står för vad jag sa. Men jag tycker att all livsmedelsproduktion påverkar klimat och miljön. Kött påverkar klimatet mer. Men påverkan sker inte när vi äter utan vid produktion.

Men Sven Erik Bucht har dock inget emot att svenska folket minskar sin köttkonsumtion.

– Det är framför allt köttproduktionen som påverkar miljön inte när du äter. Men jag har inget emot att man minskar sin köttproduktion. Jag skulle framför allt vilja se en minskning av det utländska köttet.

Köttskatt

Vidare menar han att det skulle vara fel att införa en köttskatt.

– Det svenska köttet är mycket klimatsmart. Om vi skulle införa skatter på det så skulle det påverka utsläppen fel.

Han tycker inte att politiker ska lägga sig i vad folk lägger på sin tallrik.

– Vi politiker ska inte komma med pekpinnar och säga till vad folk ska på sina middagbord. Vi måste ge mer information och märka fler livsmedelsvaror. Så konsumenterna kan göra mer medvetna val.

Politiska styrmedel

Enligt Sven Erik Bucht utreder man politiska styrmedel och just nu jobbar regeringen med en nationell livsmedelsstrategi.

– Det handlar om resurseffektivt jordbruk som ger mindre miljöpåverkan. Men det kommer inte stå något om köttkonsumtion där. Men jag har inget emot att människor minskar sin köttproduktion.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.