För egen räkning är man inte särskilt orolig. Omkring en tredjedel har inte ens brytt sig om att räkna ut hur stor räntehöjning som hushållet klarar.
Tre procent, motsvarande 70.000 personer, har bolån som ligger nära hundra procent av marknadsvärdet. Det är en situation som borde skapa oro om man inte har andra tillgångar.
En gammal tumregel är att man ska ha motsvarande minst två månadslöner i reserv.
Amortering
Av låntagarna amorterar omkring 20 procent inte alls på sina lån.
Omkring 40 procent av låntagarna har under de tre senaste åren använt sin bostad som säkerhet för att låna pengar. Av dessa har två tredjedelar använt pengarna till att till exempel renovera huset. Många har lånat till köp av bil och båt men bara två procent har åkt på utlandssemester för pengarna.
Föga överraskande lånar storstadsbor mera än de som bor i glesbygd. Storstadsborna amorterar dessutom minst.
Enligt undersökningen har 1,4 miljoner svenska hushåll bolån. I undersökning tillfrågades 35.000 personer mellan 25 och 65 år.