Karlshamnsbon Daniel Albertsson jobbar hemifrån på heltid. Foto: SVT

Daniel jobbar hemma året ut: ”Blir tufft när hösten kommer”

Publicerad

Många av arbetsplatserna i Blekinge fortsätter med hemarbete i höst.

För Karlshamnsbon Daniel Albertsson väntar arbete på distans åtminstone till januari nästa år.

– Jag har fått mer fritid, men saknar kollegorna, säger han.

Med anledning av coronapandemin rekommenderar Folkhälsomyndigheten fortsatt hemarbete även i höst. Detta för att minska smittspridningen.

På arbetsplatser runtom i Blekinge gapar korridorerna tomma. Som på Boverket i Karlskrona, där uppmanas de 250 anställda att jobba på distans.

– Det känns lite ödsligt för oss som är här, men det är under de förutsättningarna vi lever just nu, säger Leif Clemedtson, personalchef på Boverket.

Daniel Albertsson jobbar hemma under corona, vilket Leif Clemedtsons kollegor på Boverket också gör. Foto: SVT/Towe Olsson

Slut på resorna till Stockholm

Karlshamnsbon Daniel Albertsson är en av blekingarna som jobbar hemma på heltid. Han är anställd på ett it-företag i Stockholm och har veckopendlat till och från huvudstaden i 14 år. Nu har han dock jobbat hemma sedan första veckan i mars.

– Jag slipper restiden och får mer fritid. Men det kommer att bli tufft när vi går mot höst och vinter och man sitter isolerad hemma. Då är det extra viktigt att hålla på rutinerna, säger Daniel Albertsson.

Se mer i videoklippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Corona i Blekinge

Mer i ämnet