Så vill ditt parti påskynda utbyggnaden av solceller

Uppdaterad
Publicerad

Elprischock och rusning efter solceller. Vad säger politikerna i Karlshamn om att använda solenergi för att motverka energikrisen?

SVT frågade partierna.

Elpriserna stiger skyhögt och slår nya rekord gång på gång. Efter elprischocken ställer sig privatpersoner i kö för att lägga solceller på sina tak. Samtidigt står solenergi för cirka en procent av elproduktionen i Sverige.

Så vad gör politiker? Tycker de att fler solceller kan bidra till att avvärja energikrisen? Hur vill de gå tillväga i så fall?

Valet 2022 Blekinge

SVT frågade två representanter för de politiska blocken i Karlshamn, Per-Ola Mattsson (S) och Magnus Gärdebring (M), om de vill påskynda utbyggnaden, och i så fall hur.

– Vi står inför en akut elbrist och elkris. Alla tillkommande energislag är naturligtvis jätteviktiga, säger Magnus Gärdebring (M).

– När det gäller kommunal mark ser vi över möjligheterna att kunna anlägga solcellsparker, men inte på åkermark, säger Per-Ola Mattsson (S).

Se klippet för att följa med till valstugorna på Stortorget i Karlshamn och höra mer om planerna från S och M för att bygga ut solceller.

Utbyggnad av solceller

SVT frågade även representanter för övriga partier i kommunfullmäktige i Karlshamn om de vill påskynda utbyggnaden av solceller och i så fall hur. Här är deras svar.

Vänsterpartiet

Solenergi är enligt partiet viktigt för att producera mer el och behöver därför byggas ut. När kommunen bygger nytt ska taken förses med solceller och det behövs också en solcellspark på någon plats där det är möjligt.

Miljöpartiet

Alla kommunala lokaler som har möjlighet till det ska förse sina tak med solceller, framförallt vid nybyggnader och större ombyggnader. Partiet påpekar att det just nu är rusning efter solceller, men att det är en långsiktig ambition.

Centerpartiet

Vill inte se solcellsparker på åkermark, som partiet ser som ett problem. Men föreslår att Hunnemaradeponin i Karlshamn, efter den planerade saneringen, ska bli en andelsägd solcellspark.

Liberalerna

Kommunen ska föregå med gott exempel och ha solceller på kommunala byggnader. Det är en satsning partiet anser måste göras, speciellt med hänvisning till att energikrisens höga elpriser riskerar att bli långvariga.

Kristdemokraterna

Solceller är ett viktigt komplement till vattenkraft, kärnkraft och andra energislag. Därför anser partiet att en utbyggnad bör påskyndas, men anser att åkermark inte ska tas i anspråk för solcellsparker.

Sverigedemokraterna

Solceller är enligt partiet bra eftersom det behövs så mycket egenproducerad el som möjligt. Föreslår därför lättare handläggning och solceller på kommunala byggnader. Äldreboenden kan behöva förses med batteribackup.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Valet 2022 Blekinge

Mer i ämnet