Sverigedemokraterna stora vinnare i Blekinge – näst största parti

Publicerad

Sverigedemokraterna ökar kraftigt i EU-valet – när Blekingeborna väljer. De ökar med 8,6 procentenheter till 22,6 procent och är därmed näst störst i länet, efter Socialdemokraterna.

Det är de klassiska högerpartierna som går bäst i Blekinge i EU-valet. Kristdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet går alla något framåt, men starkast är alltså Sverigedemokraterna. Detta enligt det preliminära valresultatet då 93 av länets 100 valdistrikt var räknade.

Samtidigt rasar Liberalerna och Miljöpartiet, med 4,5 procentenheter vardera.

I Sölvesborg får Sverigedemokraterna 28,7 procent av rösterna och är därmed bara 0,1 procentenheter bakom Socialdemokraterna. Även i Ronneby går partiet starkt, och landar 0,3 procentenheter bakom Socialdemokraterna.

Valdeltagandet landar på 51 procent i länet, en ökning med 6,2 procentenheter.

Så röstade Blekingeborna

Visa
PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
MModeraterna913715,2%+2824+3,2631312,0%
CCenterpartiet51718,6%+1500+1,636717,0%
LLiberalerna17482,9%-2132-4,538807,4%
KDKristdemokraterna49768,3%+2118+2,928585,4%
SSocialdemokraterna1663627,7%+589-2,81604730,5%
VVänsterpartiet30245,0%+75-0,629495,6%
MPMiljöpartiet de gröna46067,7%-1806-4,5641212,2%
SDSverigedemokraterna1356622,6%+6188+8,6737814,0%
FIFeministiskt initiativ2640,4%-1379-2,716433,1%
PPPiratpartiet4240,7%-766-1,611902,3%
ÖVRÖvriga anmälda partier5130,9%+204+0,33090,6%

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer

EU-valet 2019

Mer i ämnet