– Man kan göra mycket på en skärm. Så jag tror inte det är så lätt för lärarna att sätta betyg för man vet inte om det är eleven eller fusk, eller vad man ska säga, menar Mirai Thorssell på Knut Hahnskolan i Ronneby.
– Många kanske tycker att lärarna inte får se vad man går för när man jobbar hemifrån. Men vi har fått mycket uppgifter, så de borde ha ett bra underlag. Betygen lär vara rättvisa, tror jag, säger William Stormaeus på af Chapmangymnasiet i Karlskrona.
– De som inte har stora ambitioner har inte varit lika drivna, det kommer speglas i deras betyg. Men de som verkligen vill ha ett visst betyg för att komma in någonstans har pushat sig mer för att de har behövt det, säger Lucia Johansson på Vägga Gymnasieskola i Karlshamn.
Hör mer om deras synpunkter på distansundervisning och slutbetygen i klippet