För drygt 20 år sedan, år 1997, bildades det kvinnliga jägarnätverket JAQT som finns kvar än i dag. Och jägaren Helena Tysk menar att nätverket bidragit till en större jämlikhet.
– Numera är vi mer integrerade i jakten. Nätverket fungerar som en språngbräda nu för tiden och det är lättare att jaga på samma villkor som männen, säger jägaren hon.
Kvinnorna utgör sju procent av jägarkåren
Samtidigt syns det en ökning i antalet kvinnor som jagar. I Sverige finns det cirka 20 000 kvinnliga jägare och de ökar för varje år. Var femte som tar jägarexamen idag är en kvinna och av hela jägarkåren (ca 300 000) utgör kvinnorna sju procent, enligt Jägareförbundet.
Älgjakten i norra Dalarna inleddes redan den 3 september. I de södra delarna av länet startar jakten den 8 oktober.
Starta klippet ovan för att se när SVT hängde med på ”tjejjakt” i Nyhammar för sex år sedan.
JAQT – Jagande Aktiva Qvinnor i Tiden.
Det första JAQT-nätverket bildades i Kronobergs län 1996. Därefter har många fler nätverk för kvinnor startats, ibland på kretsnivå, ibland på länsnivå.
Sedan JAQT-nätverken drog igång har antalet kvinnliga i Svenska Jägareförbundet ökat med drygt 5000 st.
Nätverket bygger på JAQT-verksamhet i länsförening eller jaktvårdskrets.
Tillsammans formar alla län det nationella nätverket och nästan alla länsföreningar har aktiva JAQT-nätverk.
Källa: Jägareförbundet