Tvådelad bild på Helen Kastemyr, divisionschef primärvården och huvudentrén till Mora vårdcentral och lasarett.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Så mycket kostade den nya vårdcentralen i Mora – se mer i klippet. Foto: Sofie Lindh/SVT

Efter två år av byggnationer – ny vårdcentral invigd i Mora

Uppdaterad
Publicerad

Vårdcentralen i Mora flyttar nu ut från lasarettet och in i nybyggda lokaler intill. Samtidigt får även barn- och ungdomspsykiatrin, BUP, nya lokaler i byggnaden.

Byggnationerna har pågått sedan år 2020 och tidsplanen har hållits, menar regionrådet Sofia Jarl (C) som även är ordförande för hälso- och sjukvårdsnämnden.

– Det är en viktig satsning för hela norra och västra Dalarna, säger Sofia Jarl.

De nya lokalerna är efterlängtade, inte minst för personalen på vårdcentralen som varit i tillfälliga och spridda lokaler i sammanlagt snart 20 år inne på lasarettet.

Se mer från invigningen i klippet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.