Bakgrunden till händelsen är kommunens planer på en förskola i Slättaskogen. Byggstarten har dock dragit ut på tiden då inblandade byggföretag överklagat upphandlingsprocessen flera gånger. Enligt Dalarnas tidningar har Kommunfastigheters förvaltningschef Olle Wiking hotat en av de inbladade företagarna. I ett brev ber han företaget att dra tillbaka överklagan, annars kan framtida relationer skadas. Wiking säger dock till tidningen att det inte alls rört sig om ett hot utan om ett erbjudande. När Gävledala når honom på söndagen vill han inte kommentera händelsen alls.
Kommundirektören ser allvarligt på det
Sedan händelsen uppmärksammats i media gick kommundirektören Dan Nygren ut med ett pressmeddelande under fredagskvällen. Nygren skriver att ”Om uppgifterna stämmer ser vi väldigt allvarligt på det som inträffat”.
Och vidare:
”Att skriva ett brev som kan uppfattas som hot för att försöka påverka ett företags lagliga rätt att överklaga är oacceptabelt. Det är självfallet inte heller lämpligt att vid senare upphandlingar bedöma ett företags anbud på osakliga grunder. Anbud ska utvärderas på sakliga grunder och vi kommer självklart att utreda vad som hänt och vidta de åtgärder som bedöms som lämpliga när vi har hela bilden klar för oss”.