Foto: Henrik Montgomery, TT och Erica Stenback, SVT

Man i 40-årsåldern misstänks ligga bakom sabotage i Falun

Uppdaterad
Publicerad

En man i 40-årsåldern, bosatt i Malmö, misstänks ligga bakom ett fall av sabotage och två försök till sabotage som riktats mot polishuset, häktet och tingsrätten i Falun.

Det var vid lunchtid, fredagen den 18 maj, som ett misstänkt föremål i form av ett paket hittades utanför personalingången till polishuset. Hela huset utrymdes och en stor del av centrala Falun spärrades av. Paketet visade sig senare vara ofarligt.

Två dagar senare hittades en mindre kartong märkt med ”farligt föremål” utanför Falu tingsrätt, vilket Dalarnas Tidningar rapporterade om.

Sex dagar senare, i lördags, riktades nästa sabotageförsök mot häktet i Falun.

Mannen som sitter anhållen i väntan på häktningsförhandlingen är på sannolika skäl misstänkt för alla tre händelser.

Kammaråklagare Mattias Glaser anger som grund till häktningsframställan att det finns risk att mannen både fortsätter med sin brottsliga verksamhet samt kan försvåra utredningen om han släpps på fri fot.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.