Stefan Eriksson är restvärdesledare och företräder butikens försäkringbolag. Foto: SVT/Robin Herzog

Försäkringbolaget: ”Försöker stötta i största möjliga mån”

Uppdaterad
Publicerad

Under fredagsmorgonen började det brinna i en livsmedelsbutik i Järvsö. Lågorna slukade snabbt hela butiken och nu har butikens försäkringsbolag varit på plats. 

Restvärdesledaren som företräder försäkringsbolaget har bland annat pratat med butikschefen som tycker att hela situationen är hemsk. 

– Det känns för jävligt, säger Markus Hedin, butikschef och son till ägaren Magnus Hedin, till SVT Gävleborg.

Hör vad försäkringsbolagets restvärdesledare har att säga om branden och situationen i videoklippet ovan. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Matbutiksbrand i Järvsö

Mer i ämnet