– De tre gamla förskolorna var i dåligt skick. Det hade blivit både dyrare och sämre ur pedagogiskt hänseende att ha dem kvar. Den nya förskolan är en typförskola som tagits fram av specialister ur skolvärlden och byggvärlden, säger Hans-Åke Oxelhöjd som är verksamhetschef för tillväxt och service i Nordanstigs kommun.
– Upphandlingen har gjorts av Sveriges kommuner och regioner, och är en av Sveriges största, och det är väldigt smidigt för en liten kommun,
Om några veckor får förskolebarnen flytta in i sin nya förskola i Gnarp. Skolan är byggd i två våningar med anpassade lokaler.
Energieffektiv byggnad
– Det är en miljöbyggnad byggd utan betong. För att spola toaletterna används regnvatten och hela taket är klätt med solceller, säger Hans-Åke Oxelhöjd.
Klicka på videon för att se den nya förskolan i Gnarp.