Stora delar av den svenska humoreliten samlades på fredagskvällen till Svenska Standupgalan . Stora teatern i Göteborg var fullsatt när fick Josefin Johansson från Hylte gick upp på scenen för att mottaga priset ”Årets kvinnliga komiker”.
Juryns motivering löd: ”Med en karisma som når till bakre raden på vilken teater som helst och vansinnigt roliga betraktelser är hon något så unikt som en intelligent tramsbyxa.”
Intelligent humor
– Jag brukar själv beskriva mig som en tramsbyxa. Det kan kanske framstå som lite flamsigt, men jag försöker göra humor med lite spets och intelligens så då blir jag väl just en ”intelligent tramsbyxa”, säger Josefin Johansson till P4 Halland när de når henne under lördagen.
Tar över efter Kronér
Josefin Johansson är aktuell i flera sammanhang. Hon ses just nu som tävlande i SVTs program På Spåret och spelar i uppsättningen av Elsa Graves ”Isskåpet” som har premiär i Halmstad den 1 februari.
Hon är dessutom nu klar som programledare för ”Smartare än en femteklassare” där hon tar över efter Lasse Kronér.