Efter pandemin: Fler skolbarn har inte lärt sig simma

Publicerad

Fler barn än normalt kan inte simma. En orsak är att skolorna inte kunnat genomföra simundervisning på grund av restriktioner. Det är något som bekymrar Helsingborgs simsällskap.

Helsingborgs stad genomför årligen ett simkunnighetstest för elever som går i årskurs 6 och 9. 2021 års siffror visar på att det är ungefär tolv procent av skoleleverna som inte lärt sig simma. Normalt ligger den siffran på runt fem procent.

Gruppen kan växa

Nu ska kommunen sätta in resurser.

– Vi föreställer oss att den gruppen som behöver fler simlektioner kommer att växa men de som har ett behov av fler timmar kommer att få det, säger Maria Winberg Nordström (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden i Helsingborg.

Simskolan fullbokad

Sommarsimskolorna i Helsingborg har varit fullbokade de senaste åren och det är framförallt efter pandemin som allt fler sökt sig till sommarsimskolorna.

– Det har ökat enormt och det är alldeles för många som inte får möjlighet att gå i simskola under sommaren. Det är viktigt att skolan tar sitt ansvar här, säger Lena Andersson Stenquist, verksamhetsansvarig vid Helsingborg simsällskap. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.