Totalt genomfördes 334 saneringar under årets första 11 månader i Jämtland.
De senaste åren har antalet saneringar av vägglöss ökat i landet. Anticimex genomförde 14 375 saneringar under årets första 11 månader, vilket var en ökning med hela 20 procent sedan 2014. Under julledigheten reser svenskarna mer, och därmed ökar risken att få med sig väglöss hem
– En resa till varmare länder eller till fjällstugan kan vara en skön avkoppling, men allt fler får med sig vägglöss hem från semestern, säger Håkan Kjellberg, skadedjursexpert på Anticimex.
Vägglusen följer ofta med i packningen hem från resan. Den kan inte hoppa eller flyga utan förflyttar sig krypande. Under nattens mörka timmar kommer vägglössen fram och uppsöker en lämplig värd, ofta en sovande människa, som de kan suga blod av. I brist på föda kan en vägglus gå i dvala i upp till ett år.
– Gör allt du kan för att undvika att få med vägglöss hem. Har du väl fått vägglöss behöver du professionell hjälp att bli av med dem, säger Håkan Kjellberg.
Tips för att undvika vägglöss på resan
– Ta en titt under sängen och titta kring sömmar och skrymslen. Om det finns små svarta fläckar som liknar bläckstreck kan det var spillning från lössen. Be att få byta rum.
– Ställ resväskan högt och långt ifrån sängen.
– Låt kläderna ligga kvar i resväskan, använd inte byrån eller garderoben.
Tips för att undvika vägglöss vid hemkomsten
– Tvätta kläderna i 60 grader om det är möjligt. Övrig packning kan läggas i plastpåsar i frysen i en vecka.
– Föremål kan även värmebehandlas i torkskåp i väl förslutna plastpåsar i 60 grader under minst en timme.
– Kontrollera resväskan noggrant och dammsug den. Lägg dammsugarpåsen i en plastpåse och stoppa den i frysen under en vecka. Släng den därefter i soptunnan.