Närheten till naturen verkar locka en del att flytta till Härjedalen. Här utsikt mot Sånfjället från Vemdalsskalet. Foto: Fredrik Lundmark, SVT

Fler vill bo i Härjedalen – unga vuxna flyttar in

Uppdaterad
Publicerad

Befolkningen i Härjedalens kommun ökar och har så gjort sex månader i rad. Den sista mars bodde 10 117 personer i kommunen. Kommunen ser flera anledningar till att befolkningen ökar, däribland sociala medier och corona.

Helena Åkerlind jobbar vid inflyttarservice på Härjedalens kommun och tror att befolkningsökningen beror på tre saker.

– Dels görs det många aktiviteter ute i byarna för att öka inflyttningen. Det är välkomstpaket, inflyttarsidor och inflyttarfaddrar bland annat, säger hon till SVT Jämtland.

Dessutom finns personer i kommunen som har många följare på sociala medier, som i sina flöden berättar om Härjedalen.

– Men vi tror också att det är en viss coronaeffekt, säger Helena Åkerlind. Det är acceptabelt att jobba hemifrån och människor har börjat uppskatta naturen.

Skidorter mest populära

Totalt har 479 personer flyttat till Härjedalen medan 302 har flyttat ifrån Härjedalen. Inflyttningen från övriga Sverige sker främst till Funäsdalen med omnejd och Svegsområdet. De allra flesta som flyttar till Härjedalen är relativt unga, mellan 20 och 40 år gamla. Störst tryck är det på skidorterna.

– Vi ser att det i Funäsdalsområdet, Vemdalen och Lofsdalen är stor efterfrågan på bostäder och kommunen arbetar med att kunna öka tomtförsäljningen.

– Men det finns fortfarande gott om utrymme för fler i Härjedalen, säger Helena Åkerlind.

Så ser flyttnettot ut oktober 2020 till mars 2021

  • Tännäs-Ljusnedal-Tänndalen-Funäsdalen  +59 personer
  • Vemdalen  +36
  • Älvros-Ängersjö  +3
  • Lillhärdal  -1
  • Linsell-Lofsdalen  +10
  • Sveg  +6
  • Hede  +10
  • Ytterhogdal-Överhogdal  -7

Källa: Härjedalens kommun

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.