Högt vattenstånd i Storsjön

Uppdaterad
Publicerad

Kulmen är nådd för vattennivån i Storsjön för årets vårflod. Inom de närmaste dagarna förväntas vattenståndet att minska, om inte vädret blir betydligt varmare enligt Vattenregleringsföretagen.

Under tisdagsmorgonen mättes vattenståndet vid Vattenverket i Storsjön till 293, 20 meter. Det är 5 centimeter under den övre dämningsgränsen. Rekordnivån i Storsjön uppmättes år 1995 och var då 293, 78 meter, ungefär en halvmeter över dagens vattenstånd. Nu tror Vattenregleringsföretagen att kulmen är nådd för vattenståndet för årets vårflod, om inte väderprognosen förändras.

– Vattenståndet håller på att stagnera. Det ser ut som att det kommer att ligga på den här nivån i ett par dagar nu innan det börjar gå ner, säger Björn Norell, vakthavande ingenjör på Vattenregleringsföretagen i Indalsälven.

Andra regler under vårflod

Eftersom det är vårflod så gäller inte den normala övre dämningsnivån i Storsjön utan gränsen ändras beroende på tillrinningen till sjön.

– Tappar vi för mycket vatten för att hålla en fast dämningsgräns under vårfloden så kan det bli för mycket vatten i älven istället. Nivån bestäms varje dag utifrån tillrinningen, säger Björn Norell.

Det är fortfarande mycket snö kvar i fjällkedjan och Björn Norell medger att det finns en risk för att vattnet kan stiga snabbt ifall det blir en period med varmt väder i kombination med regn.

– Visst finns det alltid en risk för översvämningar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.