Marianne Larm Svensson får ytterligare ett toppuppdrag inom Centern. Foto: Centerpartiet

Marianne Larm Svensson blir biträdande partisekreterare i Centern

Publicerad

Centerpartisten Marianne Larm Svensson från Brunflo har fått ytterligare ett toppuppdrag inom Centerpartiet på riksplanet. Men någon flytt till Stockholm är det inte fråga om.

Marianne Larm Svensson (C), är kanske mest känd i länet som politiker i landstinget.

– Jag var landstingspolitiker i drygt 20 år, säger Marianne Larm Svensson till SVT Nyheter Jämtland.

2016 slutade hon som förtroendevald, men fick då jobb som chef för den organisatoriska enheten inom Centerpartiets riksorganisation.

Nu har hon klivit på ytterligare ett jobb, som biträdande partisekreterare.

– Jag vikarierar för en som är föräldraledig och kommer att ha det här uppdraget till nästa höst, säger hon.

Men någon flytt från Hälle utanför Brunflo blir det inte frågan om.

– Nej, jag jobbar mycket på distans, säger hon. Jag är kanske i Stockholm två, tre dagar i veckan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.