Gå direkt till textinnehållet
Mona Forsberg (S) vid kommunpolitikersymboler i Jönköping

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Mona Forsbergs (S) och övriga kommunpolitiker är nu igång med förhandlandet kring styret av länets största kommun Jönköping. Foto: Daniel Rundqvist/SVT

”Pågår en del telefonsamtal” – så kan nya styret i Jönköping bli

Uppdaterad
Publicerad

Diskussionerna mellan partierna om nytt styre i Jönköping är nu i full gång. Flera olika alternativ är uppe på bordet.

– Ovissheten känner nog de flesta, säger kommunstyrelsens nuvarande ordförande Mona Forsberg (S).

Sent på valnatten stod det klart att det nuvarande styret i Jönköping faller. Socialdemokraterna, Centern och Liberalerna styr med stöd av Vänstern och Miljöpartiet, och det fattas just nu två mandat för att behålla majoriteten – en skillnad som ingen räknar med att den slutliga rösträkningen ska förändra.

Moderaterna vinnare

Den stora vinnaren var Moderaterna som ökade tydligt, men det är ändå inte självklart att de kommer in i styret, tros tappet för de styrande partierna. Det hela hänger på vilka partier som är beredda att samarbeta med vilka.

– Min ingång är att jag ska vara med och hitta en lösning som är hållbar, och där jag kan få ut så mycket socialdemokratisk politik som möjligt, säger Mona Forsberg (S)

Jönköping – val 2026

Enligt uppgifter till SVT är det framför allt tre olika alternativ som diskuteras. I klippet kan du se vilka.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Jönköping – val 2026

Mer i ämnet