Jönköping Energi – Kortare kredittid drabbar kunder

Uppdaterad
Publicerad

Den här sommaren har fler än någonsin av Jönköping Energis kunder fått betalningspåminnelser.

Anledningen är att kunderna numera bara har femton dagar på sig att betala istället för de trettio dagar man tidigare hade.

I samband med att många varit bortresta under semestern har räkningar blivit liggande obetalda.

– Jag tycker man borde se till att många är bortresta under sommaren och ge oss kunder längre tid att betala då, säger Sven-Erik Steinbach i Jönköping som är en som drabbats.

När han kom hem från semestern väntade inte bara en obetald elräkning utan även en betalningspåminnelse och ett inkassokrav.

– Det känns inte bra att bli hotad med att bli anmäld till inkasso, säger Sven-Erik Steinbach

På Jönköpings kommun är förståelsen liten för att missa en räkning bara för att det är semester.

– Vill man inte använda sig av autogiro eller e-faktura får man helt enkelt se till att räkningen betalas ändå, exempelvis be någon ta hand om posten och lösa det, säger Maria Fransson på stadskontoret.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.