Foto: Martin Krums

Miljoner i ersättning efter brand vid speedwaybana

Uppdaterad
Publicerad

Räddningstjänsten i Gislaved Gnosjö får 2,1 miljoner kronor i ersättning för de kostnader man hade i samband med skogsbranden intill speedwaybanan i Gislaved förra året.

Det är MSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap , som beslutat att betala ut drygt 2,1 miljoner kronor i ersättning till räddningstjänsten för de kostnader man hade i samband med den stora skogsbrand som uppstod vid speedwaybanan i slutet av april.

Ett femtiotal brandmän och helikopter bekämpade branden som började på två olika ställen. Enligt polisen så var bränderna anlagda men trots misstankar har ingen dömts för brottet.

Nedan klipp från rapporteringen kring skogsbranden från april förra året.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.