Pajalaborna betalar 23,5 % i kommunalskatt, vilket innebär att på varje 100 000 tusen kronor per år som man tjänar, betalar Pajalabon 1750 kr mer i skatt än Övertorneåbon som har länets lägsta skatt på 21,75 procent.
”Vi har 82 byar i Pajala kommun”
Pajalas kommunalråd Ulrica Hammarström (S), menar att det är gamla synder och en fråga man får ta med den förra ledningen. Hon menar att Pajala är en unik kommun med många små byar.
– Vi har 82 byar i Pajala kommun. Alla som bor i byarna har rätt att förvänta sig en viss kommunal service och det är det som är förutsättningarna som vi måste handskas med, säger Ulrica Hammarström (S).
Ett annat problem för Pajala är fly in fly-out, alltså att folk jobbar i gruvan i Kaunisvaara men betalar skatt i en annan kommun. Detta gör att kommunen mister miljoner i skatteintäkter men har kostnader för service och boende.
Harry Rantakyrö bor 100 meter från kommungränsen
Den tidigare politikern och kommunalrådet i Pajala Harry Rantakyrö bor 200 meter från kommungränsen till Övertorneå i byn Taipalensuu med några få bofasta.
– Jag vet inte varför Övertorneå har lägsta skatten i länet. Det har de haft länge, det är som det är. Nu får man jobba från Pajalas sida eftersom vi har förutsättningarna med gruvan och få folk att flytta hit och få fler skattebetalare, säger Harry Rantakyrö.
Skulle du tänka dig att flytta 200 meter till Övertorneå och få lägre skatt?
– Nej, i min värld finns det inte att flytta för att jaga skattepengar, säger Harry Rantakyrö.
Så hög kommunalskatt har kommunerna i Norrbotten
Arjeplog -23,50 procent
Arvidsjaur – 22,80 procent
Boden – 22,60 procent
Gällivare – 22,55 procent
Haparanda – 22,50 procent
Jokkmokk 22,95 procent
Kalix 22,55 procent
Kiruna 23,05 procent
Luleå 22,50 procent
Pajala 23,50 procent
Piteå 22,25 procent
Älvsbyn 22,45 procent
Överkalix 22,80 procent
Övertorneå 21,75 procent
Norrbottens län 22,57 procent
Riket 20,72 procent
Källa: Statistiska centralbyrån