Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Så påverkas bröllop och begravningar när Kiruna kyrka stänger i två år på grund av flytt. I klippet berättar Olle Thoors, kommunikatör vid Svenska kyrkan. Foto: Teuvo Palomäki/SVT

Kiruna kyrka stänger i två år – ställer till det vid bröllop och begravningar

Uppdaterad
Publicerad

Kiruna kyrka kommer att vara stängd i två års tid då den ska flyttas på grund av gruvbrytningen. Församlingen måste nu hitta alternativa lokaler och under tiden kommer man inte kunna ta emot större bröllopsällskap eller begravningsgäster.

Under år 2025 börjar flytten av Kiruna kyrka där det i dag ryms 800 personer. De alternativ som finns i närheten är församlingshemmet och en mindre kyrka i Jukkasjärvi och Tuollavaara. Det finns även flera kyrkor i byarna i Kiruna kommun men de kommer inte i närheten av den kapacitet som Kiruna kyrka erbjuder.

”Vi får vara flexibla och kreativa”

– Dessvärre inte, vi kan inte knäcka Kiruna kyrka då det gäller hur många människor som ryms, säger Olle Thoors, kommunikatör vid Svenska kyrkan.

Stadsomvandlingen i Kiruna

Nu ska kyrkan försöka hitta andra lösningar för större begravningar, bröllop eller andra arrangemang.

–  Vi får väl låna lokaler vara lite flexibla och kreativa, jag kan tänka mig samarbete med hotell och näringar, säger Olle Thoors.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Stadsomvandlingen i Kiruna

Mer i ämnet