Mats Fredlund har figurerat i uteslutningssammanhang förut. Men då har det handlat om att fackförbundet Transport vill ha bort honom på grund av sin partitillhörighet.
Den frågan avgjordes i domstol och Mats Fredlund vann men nu utesluts han från Sverigedemokraterna på grund av grovt rattfylleri, något NSD rapporterade först.
– Jag tar ansvar över min handling och det står i stadgarna att man ska bli utesluten om man döms för brott. Men jag tycker att det är tragiskt att man inte uteslöt mig tidigare, ärendet har varit känt länge, säger Fredlund till SVT.
Utbränd och sjukskriven
Han berättar vidare att han tänker behålla sina plats i fullmäktige som politisk vilde. Men tills vidare är han sjukskriven från jobb och uppdrag på grund av utbrändhet.
– Jag har ett gammalt missbruk bakom mig och kopplar det här återfallet till min utbrändhet. Gällande rattfyllan har jag inget minne av att jag ens har kört bil, säger han.
”Allvarligt brott”
Det var SD:s högsta organ, partistyrelsen, som fattade beslutet under måndagen.
– Om du är dömd för brottslighet kan du inte företräda partiet, då kommer de be dig avträda dina uppdrag och eventuellt kan du bli utesluten, säger Magnus Häggblad, SD:s distriktsordförande i Norrbotten.
Vad tycker du om beslutet?
– Jag förstår det. Det är ett ganska allvarligt brott och ska vi ha trovärdighet måste partiet hålla en rak linje.