Tidigare har det endast funnits ett covid-IVA i länet, avdelningen på Piteå sjukhus. Men nu öppnar även Sunderby sjukhus upp ett covid-IVA med minst sex nya platser. Om bemanningen tillåter kan det bli upp till tio stycken. Detta betyder alltså att kapaciteten mer än fördubblas.
Överläkaren hoppas platserna räcker
– Smittspridningen som är i Norrbotten just nu är högst alarmerande, speciellt i Luleå och Piteå. Vi som jobbar inom covidvården vill ännu en gång uppmana folk att hålla avstånden och undvika folksamlingar, säger överläkaren Katarina Lindgren.
Hon fortsätter.
– Jag hoppas verkligen att de nya platserna på covid-IVA räcker till, även för ett värsta-scenario.
Bemanningen – svår nöt att knäcka
Enligt Katarina Lindgren är det största problemet bemanningen. I nuläget arbetar ett 20-tal anställda inom covidvården, som aldrig har jobbat inom intensivvården tidigare.
– Vi har de anställda vi har och det leder till en vårdskuld. Det har dragits ned på mycket vård för att vi ska kunna ta hand om covidpatienterna, säger överläkaren Katarina Lindgren.
I videon ovan får du se hur nya covid-IVA i Luleå ser ut.