Borrföretag tror på framtiden

Uppdaterad
Publicerad

Har gruvnäringen i Bergslagen någon framtid? Den frågan har Tvärsnytt ställt till olika aktörer den senaste tiden.

Borrföretaget Drillcon i Nora, som framför allt sysslar med provborrningar, tror nu på en ljusare framtid i en konjunkturkänslig bransch.

-Det är en högriskbransch att leta malm och det måste man vara medveten om. Man satsar mycket kapital, men det är inte säkert att man hittar något. Hittar man något ger det bra pengar tillbaka, säger Mikael Berglund, vd Drillcon AB.

Har Bergslagen en framtid när det gäller gruvnäringen?

-Bergslagen har absolut en framtid, man har de geologiska förutsättningarna. Att man letar malm i Bergslagen är fullt naturligt och kommer fortsätta att vara så, säger Mikael Berglund.

Bertil Nyström

bertil.nystrom@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.