Flera tjejer står i hockeykläder och tittar ut från bild

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Guldsmedshyttan SK:s ordförande Patrik Nilsson om hur klubben vuxit på tjejsidan på bara några år. Foto: Karl Bergholtz/SVT

Här är klubben som siktar på jämställd ishockey

Publicerad

Guldsmedshyttan har bara ett par år kvar till sitt 100-årsjubileum och de senaste åren har klubben genomgått en förändring. Nu närmar den sig 50/50 i tjejer och killar.

Vid årsskiftet 2020/2021 var svenska ishockeyförbundet präglat av ett stort övertag på herrsidan med hela 91 procent av spelare och domare som var män och bara 9 procent kvinnor.

Den snart 100 år gamla klubben Guldsmedshytte SK var för några år sedan som övriga ishockeyklubbar i Sverige men för ett par år sedan kom en vilja om att satsa på tjejsidan.

– Vi snittar ungefär 20 tjejer på varje träning men är väldigt stolta i föreningen över att vi är över 50 aktiva tjejer, säger Patrik Nilsson, ordförande i Guldsmedshytte SK som har varit verksam i klubben i över 30 år.

Nya duschar och omklädningsrum

När klubben valde att satsa på tjejverksamheten trodde de först att det skulle vara en utmaning. Ett bra startskott för klubben var när de arrangerade en girl power-dag då 80 unga tjejer kom och testade på sporten. Efter det har intresset kvarstått och fler har trillat in menar Patrik Nilsson.

– Vi har gett tjejerna ett eget omklädningsrum och nu i år har vi byggt nya duschar så de alltid kan duscha, berättar Patrik Nilsson. Tidigare fick tjejerna byta om och duscha hemma men det är viktigt att visa att tjejerna får samma förutsättningar som killarna, menar ordföranden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.