Hör, Gustav Widen verksamhetsansvarig för Trygghet och biljettkontroll berätta om hårda biljettkontroller

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Vi har sett att vi har ett behov av att ha fler kontroller i hela länet”- hör Gustav Widén på Länstrafiken berätta mer om biljettkontrollerna i klippet. Foto: Jennie Wahlgren/SVT

Hårdare biljettkontroller för att komma åt fuskåkandet i Örebro län

Publicerad

Regionen och länstrafiken förlorar mellan 15 och 16 miljoner årligen på grund av fuskåkning.

Nu har antalet kontrollanter utökats – i hopp om att man ska komma åt problemet.

I januari utökades antalet kontrollanter i busstrafiken. Fuskåkandet kostar Länstrafiken mycket pengar i form av förlorade intäkter.

Nu har de utökade kontrollerna införts i både stads- och länstrafik.

– Ja, vi har sett att vi har ett behov av att ha fler kontroller i hela länet, säger Gustav Widén, verksamhetsansvarig för trygghet och biljettkontroll på Länstrafiken.

I klippet berättar Gustav Widén mer om varför man satsar på fler kontrollanter och om hur kroppskamerorna de är utrustade med fungerar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.