Beslut om den nya larm- och ledningscentralen tas under våren. Foto: SVT

Ny larm- och ledningscentral i Örebro

Uppdaterad
Publicerad

Fler räddade, färre dödade och skadade är några av vinsterna man räknar med efter bygget av en Samhällsgemensam larm- och ledningscentral i Örebro. Där ska polis, SOS Alarm och Nerikes Brandkårs operativa ledning sitta i gemensamma lokaler för att kunna samarbeta effektivare.

Efter polisens omorganisation behöver Polisregion Bergslagen (Örebro, Värmland och Dalarnas län) bygga nya lokaler för sin regionala ledningscentral.

– Då föddes idén att slå sig samman med andra myndigheter för att kunna samarbeta på ett effektivare sätt både ekonomiskt och personellt, berättar regionpolischef Dan Persson.

Krisberedskapen i Örebro län

Korta larmkedjan

Trafikolyckor är ett exempel då SOS Alarm, Nerikes Brandkår och polisen samverkar och då är det en klar fördel med en gemensam ledningscentral där man sitter nära varandra och snabbt kan utbyta information.

Projektet ”Samhällsgemensam larm- och ledningscentral” påbörjades 2015 och nu har man kommit så långt att man tittar på två olika tomter i Örebro för nybygget. En vid gamla Örebro-mässan och en vid norra infarten till Örebro.

– Beslut kommer tas under våren och förhoppningsvis börjar vi bygga i slutet av 2017 eller början av 2018 med inflyttning 2019, berättar poliskommissarie Jörgen Berggren som är projektledare.

Tre ledningscentraler

Det är tänkt att det ska bli tre olika ledningscentraler som kommer bestå av en gemensam för polis, SOS Alarm och Nerikes Brandkår. Den andra för bara polisen och den tredje för SOS Alarm. Det på grund av gällande sekretessregler som gör att vissa ärenden bara får hanteras av polis eller SOS Alarm.

I den nya fastigheten ska det också finnas utrymmen för ”stabsrum” där andra aktörer kan medverka på ett bättre sätt vid större händelser. Det kan vara MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap), försvarsmakten, kommunen, länsstyrelsen, landsting och frivilligorganisationer som till exempel Missing people.

Utbildning i operativ ledning

Tanken om ett nationellt utbildningscentrum för utbildning i operativ ledning och krisberedskap i samma hus finns också. I första hand för polisen, men man vill även upplåta lokalerna för andra myndigheter och organisationer som behöver bedriva utbildning inom samma område

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krisberedskapen i Örebro län

Mer i ämnet