Delad bild. Till vänster: polis i uniform. Till höger: hand håller folie med okänt innehåll.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör ungdomspolisen Henrik Andersson om vilka tecken man som förälder ska hålla koll på om man är orolig att ens barn använder oxycontin. Foto: Erik Karlsson/SVT, Arkiv

Polisen: Oxycontin ökar bland unga i Lindesberg

Publicerad

Lokalpolisområde Lindesberg larmar om att allt fler ungdomar använder den starkt beroendeframkallande drogen oxycontin i de norra kommunerna av Örebro län.

– Vi har haft ärenden där fjortonåringar använder oxycontin, säger Henrik Andersson, ungdomspolis.

Henrik Andersson som är ungdomspolis för lokalpolisområde Lindesberg som omfattar Lindesberg, Nora och Ljusnarsbergs kommun berättar att polisen har märkt av en ökning av oxycontinanvändning sedan två år tillbaka.

– Vi får in en hel del information om att det finns bränt folie på olika platser. Det är ett tecken på användning av oxycontin. Man röker de här tabletterna med hjälp av att man bränner folie.

Enligt polisen har man gjort fynd och beslag av den starkt beroendeframkallande drogen i samtliga tre kommuner i norra länet.

– Vi har hittat det på parkeringar, grillplatser och skolgårdar. Där vet vi att vissa ungdomar hänger på kvällarna och har använt oxycontin.

Kryper ner i åldrarna

Enligt polisen har man också märkt att narkotikabruket sprider sig neråt i åldrarna. Personer i tidiga tonåren använder sig av narkotika.

– Vi har en stor oro just nu. Framför allt för de som är 14 år gamla och uppåt. Men vi har också oro för enskilda individer som är mellan 12 och 13 år gamla.

Vädjar till föräldrar

För att få bukt med brukandet av narkotika bland unga har lokalpolisområde Lindesberg skickat ut ett brev där man vädjar till föräldrar att vara uppmärksamma på förändrat beteende hos sina barn.

– Vi har skickat ut ett brev till föräldrar med barn från fjärde klass upp till gymnasiet.

– Oxycontin är extremt beroendeframkallande. Det är morfin vi pratar om, som ungdomar inhalerar. Vi ser jätteallvarligt på det här.

Syftet är att informera om varningssignaler.

– Man behöver fundera över vad sitt barn gör på nätet, ha kontroll via samtal och kolla barnets swish för att se vad pengarna går till.

– Om man röker det, som de flesta unga gör, så krävs det aluminiumfolie. Om man hittar folie med svarta streck är det ofta ett tecken på oxycontinanvändning som kommer från tabletten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.