Under måndagen visade det preliminära valresultatet att Sverigedemokraterna i Lekebergs kommun fått över 22 procent av rösterna.
En betydande ökning från EU-valet 2014, då partiet fick 14,9 procent av rösterna i kommunen och var andra största partiet.
Eu-valet 2019 Örebro
Inget lokalt kampanjarbete
Trots att Sverigedemokraterna inte bedrivit något kampanjarbete lokalt i Lekebergs kommun eller haft uppe några valaffischer, så har de nått ut med sin politik och lockat nya väljare.
– Vi pratar ju så folk förstår vad vi säger. Vi använder inte så mycket termer, säger Maria Alderfeldt-Hallafors som är Sverigedemokrat och politiker i Lekebergs kommun.
Hon och flera andra av hennes lokala partikamrater har varit på plats i Sverigedemokraternas valstuga i Örebro under valrörelsen pratat med väljare. De har bland annat tryckt på att de inte vill att EU ska ha så stor makt över vad som ska gälla i Sverige.
– Vi förklarar vad det kostar och vad EU har för inverkan, och vad vi vill påverka, säger Maria Alderfeldt-Hallafors.