25-åriga mannen är fortsatt på fri fot och efterlyst i Sverige och internationellt.
Ärendet hanteras av polisens Fast-grupp, som är specialiserad på att spåra personer som är efterlysta och står åtalade eller ska avtjäna fängelsestraff. Gruppen är del av Noa, Nationella operativa avdelningen.
Polisen lämnar dock inte ut några detaljer kring sökandet.
– Det är en särskild grupp. De pratar inte om sitt arbete och kommenterar inte pågående ärenden, säger Stefan Marcopoulos, pressekreterare vid polisen.
Mannen rymde den 12 juli när han transporterades av Kriminalvården från en rättspsykiatrisk klinik i Göteborg till häktet Salberga i Sala. Han är dömd för mord men har överklagat domen och anses därför vara häktad.
Fast-gruppen
Fast är förkortningen för Fugitive active search team.
Gruppen är specialiserad på att spåra personer som är internationellt efterlysta av svenska eller utländska myndigheter för lagföring eller för att avtjäna fängelsestraff.
Fast samarbetar med utredare och åklagare i ärenden där personer blivit internationellt efterlysta eftersom de tros ha lämnat landet.
I gruppens arbete ingår även att biträda utländska polismyndigheter när internationellt efterlysta personer eftersöks, som antas befinna sig i Sverige.
Gruppen är en del av ett europeiskt nätverk där motsvarande grupper finns i alla EU-länder. I länder utanför Europa använder gruppen bland annat Interpol, polisens sambandsmän samt de utländska polismyndigheterna som kontaktväg.
Källa: Polisen.