Foto: SVT

Bil sätts i samband med bröllopsrånet

Uppdaterad
Publicerad

Polisen har hittat ett fordon i Kärna Centrum som man tror har med bröllopsrånet på Jägarvallen i Linköping i söndags morse.

Fordonet hittades på tisdagsförmiddagen.

– Vi har tagit intressanta beslag som nu är inlämnade för teknisk undersökning. Vilka beslag det rör sig om kan vi i nuläget inte gå ut med, säger Erik Thulin, informatör vid polisen i Östergötland.

Bröllopsrånet

Vill ha tips

Polisen vill nu att boende eller personer som har uppehållit sig i närheten av Kärna centrum under tidsperioden söndag morgon till tisdag förmiddag hör av sig om de tror sig ha sett något.

– Det är av största intresse för oss att få iakttagelser om fordon och personer. Har man som allmänhet reagerat på någon som uppträtt annorlunda eller en bil som kört fort i närheten av Jägarvallen, Kärna Centrum, Malmslätt/Tokarp med omnejd är vi tacksamma om man ringer till oss på våra tipsnummer, säger Erik Thulin.

Telefonnumren som gäller är 010-56 66 258 eller 010-56 67 466.

Skott avlossades

Det var vid 05.30-tiden på söndagsmorgonen som polisen larmades om att en skottlossning inträffat på Jägarvallen i Linköping. Två eller tre gärningsmän hade då försökt tvinga till sig värdesaker från bröllopsgästerna och sedan flytt i en bil.

I samband med rånet avlossades ett skott och en man fick föras till Universitetssjukhuset med lindriga skottskador. Ytterligare två personer är målsäganden i fallet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Bröllopsrånet

Mer i ämnet