Foto: TT

Flera rapporter om tvättbjörn

Uppdaterad
Publicerad

Två observationer av tvättbjörn har gjorts i trakten runt Gamleby i Kalmar län. De två av varandra oberoende observationerna har rapporterats till Svenska Jägareförbundet, rapporterar P4 Kalmar.

Jägarförbundet har nu satt in åtgärder.

– Vi har startat upp en verksamhet med kameror och fällor, så att vi kan få veta att det verkligen är en tvättbjörn, säger Fredrik Ustrup, jaktvårdskonsulent på Jägerförbundet i Kalmar, till SVT:s Smålandsnytt.

Tvättbjörnen är en smittospridare, som kan bära på bland annat rabies. Dessutom kan den orsaka stora skador på bebyggelse, enligt Fredrik Ustrup.

Så sent som i förra veckan inkom en rapport om tvättbjörn från Valdemarsvik, men den bedöms inte som trolig av förbundet eftersom det nattaktiva djuret ska ha synts till på dagen, enligt iakttagelsen.

Det är inte första gången som Gamleby hamnar på kartan när det handlar om tvättbjörnar. Förra året fångades och avlivades en tvättbjörn i just den trakten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.