Enligt Malin Axelsson, vice chefsåklagare, är man i insamlingsfasen av utredningen. Foto: SVT

Bilden av kvinnomordet i Linköping börjar klarna

Uppdaterad
Publicerad

Just nu pågår utredningen efter att en kvinna mördades vid resecentrum i Linköping och Malin Axelsson, vice chefsåklagare, säger att bilden av vad som hände den dagen har börjat klarna.

vid resecentrum i Linköping. En man sitter häktad misstänkt på sannolika skäl för mord. Utredningen av mordet pågår nu och enligt vice chefsåklagare Malin Axelsson är man i insamlingsskedet. Vittnesförhör hålls och saker har tagits i beslag för att skickas på analys.

Samtidigt säger Malin Axelsson att händelseförloppet börjat klarna.

– Vi har en ganska god bild av vad som har hänt, säger hon.

Åtal senareläggs

Tidigare gavs beskedet att åtal ska vara väckt till 14 maj, det vill säga nästa fredag, men Malin Axelsson säger att åtalet inte kommer vara klart tills dess.

– Vi kommer begära en förlängning.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App Store
Ladda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.