21-åring anhållen misstänkt för mord i Malmö

Publicerad

En 21-årig man greps i helgen, misstänkt för mordet på Censorsgatan i Malmö i september 2016.

21-åringen skulle släppas ur fängelset i Tidaholm i helgen, men frihetsberövades istället på nytt, skriver Sydsvenskan.

– Han greps och anhölls i helgen. Häktningsförhandling sker i veckan, säger polisens pressinformatör Nils Norling till SVT Nyheter Skåne.

21-åringen misstänks nu för en dödsskjutning av en 19-åring på Censorsgatan 2016. 19-åringen blev jagad av flera mopeder, men hans bil körde fast. En eller flera skyttar ska då ha ställt sig vid bilen och avlossat automatvapen mot den. Ytterligare tre personer skottskadades i bilen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.