”Adams” pappa bestämde sig för att skicka ner honom till släktingar i Kosovo för att han skulle komma bort från en dålig miljö hemma. I Sverige hade han börjat sälja droger och fått mersmak för snabba pengar.
– Men det blev ännu värre där. Jag började sälja ännu mer, det var lättare att få tag på grejer, på vapen, säger Adam.
Hör Adam berätta mer om tiden i Kosovo i klippet.
Vändningen
När Adams pappa såg att uppbrottet inte gav effekt sökte han hjälp hos föreningen Vi. De tog i sin tur kontakt med Adam och försökte ge honom nycklar för att förändra sitt liv. Bland annat genom att hjälpa honom komma i kontakt med en person som hade hans drömyrke.
– De frågade ”vad är ditt mål?” Mitt mål var pengar, så de tipsade mig om många olika grejer man kan jobba med och jag fastnade för ett.
Trots allt tacksam
Om Adam själv får barn tänker han inte skicka dem till utomlands men någonstans är han ändå tacksam över pappans beslut. Inte så mycket för resan i sig men för att han fick kontakt med föreningen och möjlighet att skifta fokus. Han tror inte att han hade tagit den chansen i Sverige även om föreningen sträckt ut en hand.
– Där borta hade jag inte så mycket att göra förutom att sälja. Här hade jag haft annat att göra, hänga med vänner, fester och sånt som tagit fokus.
Idag är han engagerad i föreningen och har brutit kontakten med majoriteten av sina tidigare vänner. Pengar är inte längre prio ett.
Hur är relationen med dina föräldrar idag?
– Den är mycket bättre. Innan hälsade jag inte ens på dem när jag kom hem. Nu ger jag dem en puss, en kram, frågar hur dagen varit. Jag håller kontakten. Det känns bra.
Adam heter egentligen någonting annat.