Hör Simrishamnsborna om att kommunen inte undkommer kravet om att erbjuda sommargäster hemtjänst i sommar.

Börje 96: ”Det tycker jag kanske inte om”

Uppdaterad
Publicerad

Sommargäster ska erbjudas hemtjänst också i år. I Simrishamn har man förståelse för regeringens beslut. Samtidigt som man ser problem när gästerna knackar på dörren.

– Risken är ju naturligtvis att vår vård drabbas, säger Göran Thorén.

Börje Walfriedsson är 96 år och bor i Simrishamn. Han har hemtjänst och är inte så förtjust över tanken på att sommargäster måste erbjudas hemtjänst av kommunen, trots att det är coronatider.

– Nja, det tycker jag kanske inte om, säger Börje Walfriedsson.

Coronavirus i Skåne

Göran Thorén menar att risken finns att hemtjänsten försämras när den pressas av fler brukare. Men han tycker trots det att också sommargäster ska få hemtjänst.

– Blir man sjuk ska man få vård och min tanke är att det är bra för den här lilla kommunen att folk kommer hit. Det håller i alla fall näringen levande, säger Göran Thorén.

Se klippet för att höra vad Simrishamnarna tycker om att kommunen förbjuds neka sommargäster hemtjänst

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronavirus i Skåne

Mer i ämnet