Att söva personer på en mindre klinik kräver extra stor kunskap och erfarenhet inom narkos, säger Maja Ewert, överläkare och ordförande i Svensk förening för anestesi och intensivvård.
– Det krävs högre kompetens hos narkosläkaren än vad det gör på ett akutsjukhus där man är omgiven av väldigt många fler kompetenta resurser.
Hon har tagit del av Ivos beslut där de förbjuder kliniken Oranos Clinic att tillsvidare utföra kirurgiska ingrepp under narkos. Även om en del av beslutet är sekretessbelagt, blir hon bekymrad över det som hittills upptäckts.
I klippet berättar Maja Ewert om hur hon ser på de brister som framkommer i Ivos beslut.
Dog efter operation
Det var i mars som trebarnsmamman Maha Kadoura dog efter en bukplastik på en privat klinik i Malmö, dit hon vänt sig för att lindra smärta och obehag. Hon hade stora besvär med delade magmuskler, berättar hennes make Mostafa Kaoud.
Han fick sedan höra att Maha hade svårt att vakna ur narkosen, och att hon drabbats av hjärtstopp. Ambulanspersonalen som hämtade Maha upplevde flera allvarliga brister hos kliniken, och det gjorde även Ivo när de tittade närmare på händelsen.
Saknade specialistkompetens
I Ivos beslut framkom bland annat att personalen som utförde narkosen saknade specialistkompetens inom anestesiologi och att Maha fick för höga doser läkemedel. Ivo konstaterade också att narkosjournalen var ofullständig och svårtolkad, och att personalen på plats inte behärskade grunderna i avancerad hjärt- och lungräddning.
Ivos tillsyn av kliniken och händelsen pågår fortfarande.
SVT Nyheter Skåne har sökt klinikens ansvariga som inte gått att nå, de har tidigare inte ställt upp på någon intervju. Men i sin Lex Maria-anmälan har de bland uppgett att de efter händelsen arbetar för att förbättra verksamheten och öka patientsäkerheten.