Magnus lämnade tryggheten i Skåne för Afghanistan

Skånska soldater i Afghanistan

Uppdaterad
Publicerad

Den svenska insatsen i Afghanistan leds nu från P7 i Revinge. Sydnytt åkte dit för att göra en serie reportage om soldaternas vardag.

Just nu görs en undersökning på P7 i Skåne för att undersöka hur de svenska soldaterna mår efter utlandstjänstgöringen. Samma regemente ansvarar också för den styrka som för tillfället befinner sig nere i Afghanistan.

I en temaserie kommer Sydnytts team Kenneth Sundin och Linda Ekström att visa hur kriget påverkar de skånska soldater som skadas psykiskt i Afghanistan. Och hur bristen på stöd från det svenska försvaret får stora konsekvenser.

Här intill hittar du reportagen. Vill du också läsa artiklarna klickar du på på Sydnytt i Afghanistan

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Soldater i utlandstjänst

Mer i ämnet