Utdelandet av munskydd till lärarna i Malmö är redan igång. Foto: TT

Malmö stad ändrar sig – inga munskydd till elever

Uppdaterad
Publicerad

Under torsdagen beslutade Malmö stad att det endast blir lärare och medarbetare som kommer få munskydd och visir gratis i skolan. Fram tills nu var planen att även elever skulle få ta del av det.

I slutet av januari beslutade grundskolenämnden i Malmö stad att både elever och lärare skulle få gratis munskydd under pandemin. De skulle då bli först i landet med att erbjuda det till både elever och personal. Men nu vänder Malmö tvärt.

– Jag är glad att vi landade i att inte ge munskydd till eleverna, så länge det inte finns något myndighetsstöd för detta, säger Sara Wettergren (L), ordförande i grundskolenämnden, i ett pressmeddelande.

Munskydd till barn var omotiverat

Om elever skulle använda munskydd hade det kunnat leda till avbrott i undervisningen eftersom att de skulle behöva hjälp med att ta på sig det korrekt, enligt Malmö stads konsekvensanalys.

Grundskolenämnden hänvisar också till att barn inte är drivande i smittspridningen.

Fem procent använder munskydd

Redan idag använder cirka fem procent av skolpersonalen munskydd eller visir. Det kommer däremot inte bli ett krav för personalen att använda det.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.