Varje helg sker demonstrationer i Malmö till stöd för folket i Gaza, detta sedan kriget mellan Israel och terrorstämplade Hamas bröt ut. Likaså idag då tusentals marscherade genom staden.
– Det är jättetragiskt. Världen tittar på men det är inget som händer, säger Mohammad Khalil.
Sedan terrorattacken i Israel den 7:e oktober har nästan 30 000 palestinier dödats i Gaza av israelisk militär, enligt det Hamaskontrollerade hälsoministeriet. Många har tvingats lämna sina hem och det råder brist på mat och vatten.
– Vi är här för att stödja folket i Gaza. Det är folket som lider, säger Kotaiba Aal.
Se mer från demonstrationen i klippet ovan eller följ direktrapporteringen om Hamas och Israel nedan.
Senaste nytt om Hamas, Israel och konflikten i Mellanöstern
USA och Israel nära avtal om hjälpleveranser
USA, Israel och en ny internationell organisation uppges vara nära en överenskommelse om att återuppta leveranser av humanitärt bistånd till Gaza, rapporterar Axios med hänvisning till två israeliska tjänstemän och en amerikansk källa.
Målet är att säkerställa att hjälpen når civilbefolkningen utan att kontrolleras av Hamas.
Israeliska myndighetskällor uppgav tidigare på fredagen att man överväger att åter tillåta leveranser med nödhjälp, men genom ett nytt och kontrollerat system. Läs mer här.
Överblick
Över 50 dödade i israeliska anfall mot Gaza
Över 50 personer har dödats och ytterligare tiotals har skadats i israeliska angrepp mot bland annat skolbyggnader i Gaza.
I en skolbyggnad i Bureij hade hundratals människor på flykt tagit skydd. Där dödades runt 30 personer.
Den israeliska militären hävdar i ett uttalande att en attack i centrala Gaza, där Bureij ligger, riktats mot en ”Hamascentral” som fungerat som ”vapenlager.”
Från flera håll kommer uppgifter om att över tio personer har dödats i en attack mot en annan skolbyggnad, som användes som skyddsrum i Tuffah, en förort till Gaza stad.
Andra israeliska angrepp mot Gaza uppges ha dödat minst 16 personer under natten och morgonen. (TT)
Tidigare Eurovision-deltagare: Stoppa Israel
I ett öppet brev riktat till Europeiska radio- och tv-unionen kräver 70 musiker och artister med anknytning till Eurovision Song Contest att Israel och landets nationella tv-bolag KAN stoppas från årets tävling.
Redan förra året anklagades EBU för hyckleri när man lät Israel vara kvar i tävlingen, efter att tidigare ha uteslutit Ryssland 2022 på grund av Putins invasion av Ukraina.
Bland dem som har skrivit under brevet finns tidigare vinnare som Charlie McGettigan, Salvador Sobral och Fernando Tordo, den brittiska sångerskan Mae Muller, franska sångerskan La Zarra och förra årets tävlande norska Gåte och isländska Ásdís María.
IDF: Dödat Hamasman i Libanon
Den israeliska armén IDF säger sig ha dödat en framstående medlem av terrorstämplade organisationen Hamas i södra Libanon på onsdagsmorgonen.
Khaled Ahmad Ahmad ska ha varit befälhavare inom gruppen. Enligt IDF genomförde han flera attacker mot israeliska civila och den israeliska militären under det pågående kriget, skriver militären på telegram.
Det israeliska anfallet i södra Libanon genomfördes för att ”Ahmads aktiviteter utgjorde ett hot mot staten Israel och dess medborgare”, skriver IDF.
Uppgift: Israel överrumplat av USA:s huthiavtal
Israel informerades inte på förhand om USA:s eldupphör med Huthirörelsen i Jemen, rapporterar israeliska medier.
Timmarna efter tisdagens amerikansk-israeliska bombningar av Jemen meddelade USA:s president Donald Trump att Huthirörelsen kapitulerat. En vapenvila har slutits, uppgav därefter medlarnationen Oman.
Israel fick dock inte veta något förrän Trumps besked, som kom under ett möte med Kanadas premiärminister Mark Carney i Vita huset.
Enligt huthierna påverkar vapenvilan med USA dock inte milisens anfall mot Israel. På onsdagen rapporterar israeliska medier att Israels luftvärn skjutit ned en drönare som sannolikt avfyrats från Jemen. (TT)
Trump: Tre gisslan döda
Endast 21 personer ur gisslan lever, enligt president Donald Trump, som lämnade beskedet till reportrar i Ovala rummet på tisdagskvällen.
– Tre har dött, sa den amerikanske presidenten utan att lämna fler detaljer.
Israel har länge sagt att 24 levande personer är kvar som gisslan i Gaza, och det är en siffra som Israel håller fast vid även efter Trumps kommentar. I förra veckan kunde Sara Netanyahu, Benjamin Netanyahus fru, ses antydda i ett klipp att antalet levande gisslan egentligen är lägre än 24.
En förening för gisslans anhöriga har sagt att den siffran de fått alltjämt är 24.
– Vi kräver av Israel, om det finns ny information, att dela den omedelbart, säger de i ett uttalande.
31 dödade i Gaza-anfall
Minst 31 människor har dödats och flera skadats i israeliska angrepp mot en skola i Gaza. I skolan ska flyktingar ha huserat, uppger civilförsvaret i det Hamaskontrollerade området.
Den israeliska militären hävdar i ett uttalande att attacken, som skedde på tisdagskvällen, riktades mot en ”Hamascentral”.
Sedan Israel i mars bröt vapenvilan har över 2 300 personer dödats i Gaza, enligt områdets hälsomyndigheter.
Huthi-ledare svarar på Trumps uttalande
Mohammed Ali al-Houthi, en ledare inom den Iranstödda Huthirörelsen, kommenterar Trumps uttalande om en vapenvila, rapporterar Reuters.
al-Houthi skriver på X att man kommer att ”utvärdera USA:s stoppade aggressioner” och att man fortsatt kommer att stötta Gaza för att få slut på kriget.
Oman säger sig ha medlat mellan USA och Huthirörelsen för att få till en vapenvila, rapporterar Reuters.
Huruvida Israel nämns framgår inte, men Huthi-ledaren Mahdi al-Mashat säger att israeler bör ”stanna i skyddsrummen”, rapporterar Reuters med hänvisning till Huthi-kopplade Al Masirah TV.
Trump: USA stoppar attackerna i Jemen
Donald Trump säger att USA kommer att stoppa attackerna i Jemen med omedelbar verkan, då han menar att Huthirörelsen inte vill strida längre.
– Vi kommer att sluta bomba. De har kapitulerat och vi litar på dem när de säger att de inte ska bomba några fartyg längre, säger han under mötet med Kanadas premiärminister Mark Carney.
Senare under mötet säger han:
– De har sagt, snälla bomba oss inte längre, så kommer vi inte att attackera era fartyg. De vill inte bli bombade längre.
USA:s upptrappning mot den Iranstödda Huthirörelsen började i mitten av mars.
Huthirörelsen har inte helt bekräftat att en sådan överenskommelse skett med USA.
Attacker mot Jemens huvudstad efter varning
Flera medier i Jemen rapporterar om attacker mot Jemens huvudstad Sanaa. Enligt uppgifter är det både Israel och USA som anfaller, rapporterar AFP.
IDF bekräftar på Telegram att Israel har attackerat den internationella flygplatsen i Sanaa, och säger sig ha ”slagit ut den helt”. IDF skriver att de också attackerat ett flertal kraftverk och en cementfabrik i Sanaa.
Tre personer dog i attacken mot flygplatsen i Sanaa, rapporterar Reuters med hänvisning till den Huthi-ledda Al-Masirah TV.
Attackerna skedde kort efter att Israels militär beordrat evakuering av flygplatsen.