Personalen på kvinnokliniken i ny undersökning: ”Vår hälsa offras”

Uppdaterad
Publicerad

En stor andel av de anställda på kvinnokliniken i Kalmar har problem med stress och oro på sitt arbete, visar en medarbetarundersökning som SVT tagit del av.

SVT har tagit del av resultatet av en helt ny medarbetarenkät från kvinnokliniken i Kalmar. Enkäten – som 137 medarbetare svarat på – visar överlag goda reslutat. Av enkäten att döma är personalen motiverade i sitt arbete och nöjda med ledningen. Majoriteten upplever att det finns en öppenhet i kommunikationen och tycker att patientbemötandet är gott.

Däremot är det tydligt att arbetsmiljön är ett problem.

På påståendet ”Medarbetarnas hälsa offras inte för att vi ska hinna få mer gjort” är det bara en tredjedel av de anställda som helt eller delvis håller med.

Ännu färre har klickat grönt på påståendet ”har inga besvär av stress eller oro orsakade av mitt arbete”.

I klippet berättar kvinnoklinikens verksamhetschef Ann-Marie Berglund och barnmorskan Helén Bengtsson om vad de tänker om enkätens resultat.

”Värre på förlossningen”

Medarbetarundersökningen omfattar alla avdelningar på kvinnokliniken.

– Tittar man bara specifikt på förlossningen tror jag att det är ännu högre, säger Helén Bengtsson, barnmorska på förlossningskliniken i Kalmar och förtroendevald i SBF.

Överens om lösningen

Helén Bengtsson och kvinnoklinikens verksamhetschef Ann-Marie Berglund beskriver båda att förlossningklinikens uppdrag är större än deras kostym. Medarbetare och ledning är överens om att en koordinator dygnet runt, och ett öppnande av en gravidamottagning skulle minska stressen.

– En gravidamottagning fördelar arbetet på flera personer, säger Ann-Marie Berglund.

De inväntar nu besked från sjukhusledning och regionledning om medel beviljas.

Svårt att planera

Ann-Marie Berglund har arbetat inom verksamheten sedan 1990 och förklarar att det är svårt att planera förlossningsverksamheten.

– Så länge jag har jobbat inom den här verksamheten så är ju alla stenar vända på.

Hon förklarar att man kan inte kan styra över hur många patienter som kommer in under ett pass.

– Kvinnan kommer och ska föda barn här och nu.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.