De flyttade in i nytt hus – hade över 20 fel

Uppdaterad
Publicerad

Alisher Iakubzhanov och Hurshida Jakubdjanova köpte ett helt nybyggt hus i Kalmar. Men allt var inte bra. De tyckte att det fanns ett antal fel som inte hade markerats i avtalet mellan hustillverkaren och husägarens slutbesiktning. När paret på eget initiativ tog in en besiktningsman för en ombesiktning visade den på över 20 stycken fel.

Att det kan finnas några fel i ett nyproducerat hus är inte så märkvärdigt men när det görs en slutbesiktning ska felen markeras och sedan åtgärdas av hustillverkaren.

– Det är många fel på huset och när man ser felen blir man irriterad. Vi fick inte alls känslan av ett nytt och fräscht hus när vi flyttade in, säger Hurshida Jakubdjanova.

Kalmar

I början hittade de små fel och bad hustillverkaren Smålandsvillan att åtgärda dem. De tyckte dock inte att Smålandsvillan tog deras oro på allvar.

– Det behandlade mig som en boll, de sparkade mig hit och dit, säger Hurshida Jakubdjanova.

Enligt familjen hänvisade Smålandsvillan till det företag som utfört slutbesiktningen och sa att de bara åtgärdar fel som finns i en slutbesiktning.

Påkostade sig en ny besiktning

Då rekommenderades paret av sina vänner att göra en ny besiktning med ett annat bolag. I den nya besiktningen markerades total 22 fel. 

– Vi blev ännu mer besvikna och ännu mer ledsna, säger Hurshida Jakubdjanova.

Hurshida Jakubdjanova jobbar natt och behöver sova på dagarna, men har istället för att sova fått sitta i telefon för att kunna driva ärendet framåt. Stressen har varit stor och till slut hamnade hon på akuten.

– Läkarna sa att det var på grund av stress, säger Alisher Iakubzhanov.

Hör Hurshida Jakubdjanova berätta mer i videon ovan.

Smålandsvillan om parets hus

Smålandsvillan säger till SVT att det är viktig för företaget att ha en bra dialog med kunden men att slutbesiktningen ofta är avgörande för vad de ska åtgärda på huset.

– Vi utgår alltid ifrån ett slutbesiktningsprotokoll. I det här fallet var slutbesiktningen en nollfels-leverans, säger Ulrika Liiv som är kommunikationschef på Smålandsvillan.

Besiktningsmannen som gjorde slutbesiktningen säger så här till SVT:

– Visst, jag kan missa saker men då har man sex månader på sig att ta en överbesiktning, säger besiktningsmannen.

Efter att SVT har varit i kontakt med Alisher Iakubzhanov och Hurshida Jakubdjanova har Smålandsvillan bestämt sig för att göra en ny besiktning av huset med samma besiktningsman som anlitades av paret till statusbesiktning.

Nu har Smålandsvillan åtgärdat samtliga fel utom en sned vägg, det bekräftas av besiktningsmannen Marco Gustafsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kalmar

Mer i ämnet