Jennie Frondell från Jönköping flyr från stormen i Thailand. Foto: privat

Jennie flyr från stormen i Thailand

Uppdaterad
Publicerad

Jennie från Jönköping kom med sista båten från ön Koh Phangan innan trafiken stängdes ner. Nu sitter hon på en buss mot Bangkok på väg bort från stormen i Thailand.

Jennie Frondell och hennes resesällskap tog båten till fastlandet och Krabi i södra Thailand. När stormen Pabuk närmade sig fick de till slut tag på en bussbiljett för att ta sig vidare, norrut, mot Bangkock. 

– Vi hade lite panik för stormen är på väg hit och alla bussarna var bokade, berättar Jennie Frondell när SVT Nyheter Småland ringer upp mitt i kaoset.

Har börjat blåsa och regna

Förödelsen uppges vara stor i distriktet Pak Phanang där stormen Pabuk nådde land på fredagen. Varningar för häftiga skyfall och starka vindar har utfärdats för 15 regioner i Thailands södra delar och tusentals människor har evakuerats. 

Granne med distriktet Pak Phanang ligger provinsen Krabi där Jennie Frondell befann sig.

– Idag har det börjat blåsa och regna men stormen har nog inte riktigt kommit hit ännu. Just nu sitter vi på bussen på väg härifrån, berättar Jennie Frondell.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.