Anhöriga i Oskarshamn ska kunna följa barnens skolavslutning via en streamingtjänst.

Oskarshamn vill sända skolavslutning på youtube

Uppdaterad
Publicerad

På grund av coronapandemin är anhöriga inte välkomna på grundskolans skolavslutning i Oskarshamn. I stället kommer de kunna se avslutningen digitalt.

–  Fördelen är att det kommer bli en likvärdig skolavslutning för alla våra elever oavsett skola och var de befinner sig. Andra fördelen är att vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendation att inte samla elever i större grupper för att undvika smittspridningen, säger Lotta Lindgren, skolchef på Oskarshamn kommun.

Föräldrar får inte komma

Inom grundskolan och förskolan i Oskarshamns kommun kommer inga föräldrar att bjudas in till avslutningen. 

Corona i Kalmar och Kronobergs län

– Våra klasser kommer att träffas klassvis och där kan de välja koppla upp sig på en youtubekanal och se varandra i en stor skärm, säger Lotta Lindgren.

Live på nätet

Kommunen jobbar nu för att även anhöriga ska kunna koppla upp sig på samma kanal.

– Vi håller på att gör det möjligt för föräldrar att de kunna se sina barn via en länk som vi skickar, säger Lotta Lindgren 

Hör lotta Lindgren berättar mer i klippet ovan. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Corona i Kalmar och Kronobergs län

Mer i ämnet