– Även vi har fått information om den förhöjda hotbilden. Än så länge har det dock inte kommit någon information som gjort att just vi här i Kronoberg tvingats vidta några speciella åtgärder, som att kalla in extra personal, säger John Nilsson, vid polisen i Kronoberg.
När det gäller Jönköpings län ökar polisen nu sin närvaro på strategiska och publika platser.
– Det kommer närmare och närmare , det gäller att ha beredskap för det, om det händer, säger Bo Kellerth på polisen i Jönköping.
Följer utvecklingen
Enligt Bo Kellerth har region Öst, där Jönköping ingår, inte fått besked om något konkret hot mot regionen.
Det samma verkar alltså gälla för polisen i Kronberg.
– Rent konkret har vi inte gjort några förändringar ännu men vi följer utvecklingen, säger John Nilsson vid polisen i Kronoberg.
Kraftsamling mot Skåne
Polisen i Kalmar hänvisar till polisens presstalesperson i Skåne Ewa-Gun Westford, som säger så här:
– Ska man vara helt ärlig så är det ju just nu så att resurserna hos polisen i Syd just nu koncentreras till Skåne.
Hon säger dock att om det kommer fram uppgifter som gör att det finns anledning att öka närvaron i Kalmar, Kronoberg eller Blekinge kommer det att bli en ökad koncentration även där.