Det var den 2 april som USA:s president Donald Trump aviserade ett stort tullpaket med kraftiga tullar på varor som importeras till USA från stora delar av världens länder.
Beskedet fick världens börser att rasa, men inför att tullarna skulle träda i kraft den 9 april aviserade Trump istället en 90 dagar lång paus för alla länder som inte svarat med hämndtullar, vilket är alla länder utom Kina.
Nu varnar Scanias vd Christian Levin för att tullarna redan har börjat påverka lastbilsjättens underleverantörer.
– Vissa leverantörer börjar få problem på grund av störningar som uppstår mellan Kina och USA, till exempel kring magneter för elektriska motorer, säger han i intervjun med Ekot.
Han varnar för att Scania kan tvingas till produktionsstopp på det sätt som skedde under halvledarkrisen som slog till under pandemin.
– Det finns uppenbara risker att det kommer att strula till sig igen i leveranskedjorna. Då har vi god nytta av att vi har tränat på att skapa resilienta och regionala leverantörskedjor, säger Christian Levin.