Curci höll nollan i 18 av 27 matcher förra säsongen. Foto: TT

Lämnade AFC av familjeskäl – nu klar för Hammarby

Uppdaterad
Publicerad

Hammarby presenterade idag att man värvat Gianluca Curci. Den italienske målvakten lämnade AFC Eskilstuna i måndags, enligt klubben på grund av familjeskäl.

33-årige Curci, som gjort flera säsonger i italienska Serie A, gjorde förra säsongen succé i Superettan med AFC. Totalt höll han nollan i 18 av sina 27 matcher. Hammarby tar nu in honom på ett korttidskontrakt fram till sommaren med option på förlängning för ytterligare ett och ett halvt år. Detta främst för att täcka luckan för Johan Wiland som dras med skador efter en axeloperation.

”Väldigt bra lösning”

– Det här är en väldigt bra lösning för oss, med tanke på Johans skada. I Gianluca får vi in en etablerad målvakt som spelat på allra högsta nivå. Dessutom kan han nu svensk fotboll efter sitt år med AFC, säger Jesper Jansson, sportchef i Hammarby, i ett pressmeddelande.

Målvakten bröt i måndags sitt kontrakt med AFC, enligt Eskilstunaklubben på grund av familjeskäl.

Vill stanna länge

Nu flyttar han alltså gratis till Hammarby och säger på Stockholmsklubbens hemsida att han ser flytten som en fantastisk möjlighet.

- Jag hade en fin fjolårssäsong, och hoppas nu göra riktigt bra ifrån mig här i Hammarby så att det leder till att min tid i klubben blir betydligt längre än en vår, säger Gianluca Curci.

Ryssholm: Inte besviken

AFC Eskilstunas ordförande Alex Ryssholm säger till SVT att man inte är besviken på Curci då han var med och hjälpte klubben upp till allsvenskan.

– Det enda vi tycker är att det hade kunnat gå till på ett finare sätt. Han hade kunnat säga att han ville gå vidare i sin karriär och vi hade släppt honom ändå, säger Ryssholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.