Projekt ska ge romer jobb

Uppdaterad
Publicerad

Polisregistrering och etnisk diskriminering är inte det enda som drabbar romer – det är också svårt att komma in på arbetsmarknaden.

Men i Eskilstuna försöker man ändra på det.

Kommunen ingår i ett nationellt projekt där målet är romer ska få jobb. Projektet heter Romané Bucá – romska arbeten – och en av deltagarna är Diana Bollström.

– Om jag ringde och sökte arbete och skulle gå på en arbetsintervju så blev det direkt nej efter att de sett att jag var rom, säger hon.

Hur reagerar du då?

– Jag blev lite besviken och till slut så tröttnar man. Man tappar modet på att försöka leta jobb.

Diana Bollström deltar i en konferens som handlar om det arbetsmarknadsprojekt för romer som hon är med i. Projektet startade juni 2012 och pågår till juni nästa år.

Syftet är att förbättra romers möjligheter att komma in och integreras på arbetsmarknaden.

– Det finns väldigt starkt konstaterat att många romer står utanför arbetsmarknaden. Det gjordes en utredning för några år sedan där man lade fram ett betänkande som heter Romers rätt och i den konstaterar man att 70-90 procent av romerna i Sverige står utan arbete , säger projektledaren Lotta Wolgers.

20 kvinnor och 20 män deltar i projektet där de bland annat erbjuds en anställning i en kommunal förvaltning – ett så kallat komjobb i 12 månader.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.